Kaznena djela protiv okoliša i prirode danas su četvrta najunosnija aktivnost organiziranog kriminala na svijetu, nakon trgov" />

Novosti

banner7 banner7 banner8 banner9 banner10 banner10 banner11 banner12 banner13 banner14 banner14 banner15 banner16 banner16 banner19 banner17 banner18 banner18 banner20 banner21 banner22 banner23 banner23 banner24 banner25 banner26 banner27 banner28 banner28 banner28 banner28 banner28 banner29 banner29
WWF: Zločini protiv živih bića su zločini protiv života - Općina Sveta Marija

WWF: Zločini protiv živih bića su zločini protiv života25.10.2021.


Kaznena djela protiv okoliša i prirode danas su četvrta najunosnija aktivnost organiziranog kriminala na svijetu, nakon trgovanja ljudima, drogom i oružjem. Ti zločini čine neprocjenjivu štetu planetu, dovodeći brojne vrste do ruba izumiranja.


Zagreb - Kako bi se ukazalo na važnost i stvaran utjecaj kaznenih djela protiv okoliša i prirode, svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF danas je započela provedbu kampanje „Zločini protiv živih bića su zločini protiv života”. Kaznena djela poput ubijanja, trovanja, zarobljavanja i krijumčarenja ugrožavaju velik broj vrsta na globalnoj razini, a druga najveća izravna prijetnja divljim vrstama, nakon gubitka prirodnih staništa, je njihova neodrživa i nezakonita trgovina.


Glavni cilj kampanje je podići političku i društvenu svijest o ozbiljnosti kaznenih djela protiv divljih vrsta. Iako najčešće slušamo o ubijanju i krijumčarenju dalekih i egzotičnih vrsta, ovi zločini se događaju i u Europi i ugrožavaju europsku bioraznolikost. Prstaci i kornjače su neke od glavnih europskih vrsta koje se krijumčare, medvjedi i vukovi su česte žrtve krivolova, dok velik broj ptica često stradava zbog trovanja i nezakonitog ubijanja.


„Iako su brojne vrste strogo zaštićene, nezakonite aktivnosti poput krijumčarenja i krivolova su i dalje prisutne. Izvještaj Birdlife Internationala pokazuje da na globalnoj razini 25 milijuna ptica godišnje strada tijekom migracije prema Europi. Trovanje i nezakonito ubijanje dovode mnoge vrste do ruba istrebljenja. Među njima je i suri orao, strogo zaštićena vrsta čija se populacija u Hrvatskoj procjenjuje na samo 20-30 parova”, navodi Snježana Malić-Limari iz WWF Adrije pozivajući se na izvještaj udruge BIOM.


Ovom kampanjom WWF želi povećati znanje i razumijevanje o negativnom utjecaju koji zločini protiv divljih vrsta imaju na ljude, bioraznolikost i općenito planet. Prema izvještaju UNEP-a i INTERPOL-a, kaznena djela protiv okoliša i prirode nas globalno koštaju oko 258 milijardi dolara godišnje i često se povezuju s ostalim ozbiljnim zločinima, poput prijevare, utaje poreze i korupcije. Stvaran utjecaj i učestalost tih djela se podcjenjuje, a zločini tog tipa se najčešće ne shvaćaju dovoljno ozbiljno.


„Zločini protiv divljih vrsta se u Hrvatskoj premalo osuđuju, često ostaju neriješeni i bez posljedica za počinitelje. Zbog toga radimo na povećanju kapaciteta nadležnih institucija, njihovom osnaživanju i udruživanju te edukaciji stručnjaka i društva. Vjerujemo da će se tako povećati broj prijavljenih, procesuiranih i osuđenih kaznenih djela te obeshrabriti njihovo počinjenje“, ističe Malić-Limari.


Kampanja je dio WWF-ovog LIFE SWIPE projekta i dolazi u trenutku provedbe neophodne revizije Prava EU-a o kaznenim djelima protiv okoliša te Akcijskog plana EU-a za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom. Suradnjom institucija, nevladinog sektora i građana se zločini protiv divljih vrsta, protiv živih bića, mogu zaustaviti.


Za više informacija:


Ivona Stanić, WWF Adria, +385 91 377 0370, istanic@wwfadria.org



Priloženi video


  • ikona
    WWF priopćenje za medije   
    divider




    NATRAG
    banner1 banner1 banner2 banner3 banner4 banner5 banner6

    Oglasna ploča


    Prodaje se kuća sa vrtom u Donjem Mihaljevcu
    19. tra '24.

    Prodaje se kuća sa dvorištem
    1. lis '23.

    Prodaje se zemljište, voćnjak 813 m2 sa ...
    25. tra '23.

    Anketa

    Anketa:
    Koliko često posjećujete ovu stranicu?
      Redovito

      Često

      Rijetko

    upis